“O‘zbek Milliy qo‘g‘irchoq teatri” 1939-yil 25-dekabrda S.Obrazsov va S.Priobrajenskiylarning I.Liozin va N.Rahimov sahnalashtirgan “Katta Ivan” spektakli premyerasi bilan ochilgan. 1999-yilda teatr Mexiko shahrida (Meksika) “Yuqori professionallik va yosh avlodni estetik tarbiyalash uchun” xalqaro mukofotiga sazovor bo‘lgan. Muvaffaqiyatli festivallar 2003-yilda S.V. Obrazsov nomidagi nufuzli ikkinchi xalqaro festivalga taklif qilingan “Yana Andersen” spektakli bilan ham davom etdi. Moskvadagi muvaffaqiyatli chiqishdan so‘ng u Krasnodardagi oltinchi “Art-Visit” xalqaro festivaliga tanlandi. 2004-yilda Krasnodar qo‘g‘irchoq teatrlari festivalining ochilishi Toshkent qo‘g‘irchoq teatrining “Yana Andersen” spektakli bilan boshlandi. Ushbu festivalda ishtirok etish “O‘zbekiston madaniyati va san’ati forumi” jamg‘armasi ko‘magida amalga oshirilgan.